niedziela, 9 kwietnia 2017

Grosz koronny 1768 G

Grosz koronny z 1768 roku
stan zachowania jak widać daleki od ideału
najprawdopodobniej wariant z G ale jeśli przyjrzeć się bliżej to wygląda bardziej na Ow obrazku porównawczym widać różne warianty G spod wieńca
pierwszy to G z pruskiego falsa 1767
drugi z grosza 1767
trzeci rząd to grosze 1768

20170317_191512

próbowałem dopasować obrys literki G do tego O i nawet obrócone o 180 stopni pasuje średnio
chociaż i tak pasuje lepiej niż w zwykłym wariancie może nawet wyjaśniając niestandardowe ułożenie literki G

nie wiem czy taki dziwny wygląd wynika z uszkodzenia stempla czy samej puncy z literką G albo faktycznie wybicia w stemplu litery G odwrotnie

zamieszczę jeszcze obrazek od Pana Łukasza, mam nadzieję że się nie obrazi
ilustruje on lepiej przypadek obróconej literki G pod herbem

obroconeg

ciekawostka na dziś

2 komentarze:

  1. absolutnie sie nie obrażę :)uważam że trzeba sie dzielić wiedzą w tym również zdjęciami jeśli mają nam coś przekazać, po to są i bardzo mnie to cieszy ze są wykorzystywane w celach pogłębienia obecnej wiedzy o monetkach sap. co do tego G to są rożne kroje i wielkości oraz miejsca ustawienia tej litery pod tarczą herbową - po kilka możliwości i wariantów w każdej mennicy i odmianie z tego roku, postaram sie znaleźć u siebie monetkę lub zdjęcie z 1768 z Krakowa o podobnym G tylko mniej wytartym bo coś mi świta że ja to już gdzieś widziałem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pamiętałem pozwolenie na wrzucanie zdjęć falsów pruskich ale mój "blog" to jeszcze nie ten poziom poza tym sama platforma na której założyłem blog nie ma wszystkich opcji jakich bym potrzebował. Póki co jest jak jest.

    Co do literki G uważam że została wybita obrócona z przesunięciem w lewo i nachodzi nieco na wieniec dlatego nie widać dokładnie zarysu litery.

    OdpowiedzUsuń